Sayfalar

3 Haziran 2014 Salı

Kaç yaşına kadar boy uzar?

Boy uzaması belli bir zaman içerisinde çok hızlı uzarken, belli bir süreçte yavaş uzar ve belli bir zamandan sonra boy uzaması durur. Peki kaç yaşına kadar boy uzar? Aşağıdaki yazılanları okuyarak bu konu hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Kaç yaşına kadar boy uzar?

Boy uzaması erkeklerde ve kızlarda farklılık göstermektedir. Kızlarda boy uzaması erkeklere göre erken yaşlarda hızlı olurken, erkeklerde ise kızlara göre daha geç boy uzaması görülmektedir. Kızlarda 11-13 yaşları arasında erkeklerde ise 12-14 yaşları arasında hızlı boy uzaması görülmektedir. Ancak bu rakamlardan sadece o yaşlarda boyun uzadığını anlamayın.

Kızlarda ve erkeklerde boy uzaması ergenlik bitiminde durur. Genellikle ergenlik döneminde 1 yılda 6-8 cm arasında çok fazla bir uzama meydana gelir. Bu uzamadan sonra boy uzaması durmaz ama yavaşlar. Kızlar boy uzaması 17-19 yaşına kadar devam eder ve ardından durur. Erkeklerde ise bu 20-22 yaşlarına kadar boy uzaması devam eder ve ardından durur.

Boy uzaması yukarıda bahsi geçen yaşlardan önce de durabilir. Bu durmaya sebep olan şeylerden birisi ağırlık kaldırmaktır. Erken yaşlarda ağırlık kaldırarak yapılan vücut geliştirme kemik uçlarını kapatmaktadır ve boy uzamasını normal zamandan önce durdurmaktadır. Bu yüzden kesinlikle 22 yaşına kadar ağırlık kaldırmayın.

Boy uzaması durmasına rağmen çeşitli yollarla ve yöntemlerle az da olsa boy uzaması sağlanabilmektedir. Bu konu hakkında Avrupa'da yıllarca uygulanmış yöntemler içeren bir kitap var piyasada. Eğer siz de boyunuzu uzatmak istiyorsanız bu kitabı okuyabilirsiniz. Kitap hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayın.

0 yorum:

Yorum Gönder